Чавдар Найденов, социолог
В понеделник предстои Кирил Петков да подаде оставката на кабинета, след като парламентът гласува вота на недоверие, внесен от ГЕРБ. Заговори се за това дали животът на този парламент е изчерпан, или има още възможности.
Теоретично за да се излъчи такъв кабинет, всички участници трябва да се примирят, че ще инкасират минуси. Ако ИТН реши да окаже подкрепа на ново правителство, излъчено от ПП, това означава да включи на задна скорост. Тошко Йорданов допусна, че може да има такава подкрепа, ако Кирил Петков не е премиер. От ПП обаче дават различни сигнали – че отново ще издигнат Кирил Петков, че Асен Василев ще е кандидат за премиер, че може и да има трети вариант. Ще видим след понеделник, когато Кирил Петков ще подаде оставка.
След гласуването на ПП, ДБ, ГЕРБ и ДПС за даване на зелена светлина на Република Северна Македония за членство в ЕС, се заговори за кабинет, излъчен от ГЕРБ. Това обаче е неприемлив вариант, защото партиите, които са в кабинета в оставка, дойдоха с обещания за борба с корупцията, която пък е персонализирана в Бойко Борисов. Те едва ли ще съгласят да забравят за своята борба. Ако изобщо такъв вариант бъде поставен на масата, не е ясно дали нервите на БСП ще издържат. Теоретично е възможно да има и правителство без БСП, което пък ще доведе до вътрешни сътресения в тази партия, защото там мирът се крепи на властта.
Третият вариант са избори, защото кабинет с мандат на ГЕРБ е наистина безкрайно труден. Заявката на ИТН, че ще предложат кабинет, ако мандатът им бъде предложен е малко вероятен, защото те са бомба със закъснител и го доказват вече няколко пъти.
Въпросът с износа на оръжия
Изречението на Кирил Петков пред „Гардиън“, че България изнася оръжие за Украйна през трети натовски страни беше коментирано от Румен Радев, че премиерът е искал да уцели него, но всъщност е улучил Корнелия Нинова. В случая Румен Радев е прав. Доста ниска топка е в медиите се водят подобни престрелки. Проблемът е, че това признание е капитална грешка. Предполагам, че Петков, воден от чиста суета, казва това на журналист, който се намира в кабинета му, за да му направи добро впечатление. Такива признания обаче имат дълготрайни последици – излиза, че България участва в конфликт, който се води до нас. Другото престараване беше България да отказва да плаща за руски газ с рубли. Излиза, че България решава да води независима политика, а впоследствие се оказа, че голяма част от фирмите в Европа са сключили договори за газ в рубли. Това решение ще доведе до това, че инфлацията ще продължи да расте, а безработицата ще се вдигне. В големите градове, през късната есен, правителството на Петков отново ще бъде ругано, защото парното ще бъде хладно. Затова е важен въпросът кой да бъде премиера на новия кабинет, който ПП казва, че ще предложи.
БСП и нови избори
Вътре в БСП има доста сериозна борба с власт. Статуквото се крепи на участието в управлението, но опозицията пък едва ли може да предложи отговор на важните въпроси. Основният въпрос е за мира и войната и каква е позицията на БСП по него. Вътрешната опозиция е на мнението на Нинова. Това не пречи партията да изпадне в криза, ако се зададат нови избори. Особеност е, че когато има буря, всички започват да клатят лодката, докато се обърне. Част от електората, който традиционно гласува, е мотивиран русофилски, но има и много русофили, които не са гласували за БСП. Те ще бъдат привлечени от Възраждане. Тази партия си позволява да бъде радикално образувание с радикална риторика. На изборите ще се сблъскат русофилите и евроатлантиците. Поради инфлацията такива настроения ще има и в други страни от ЕС. Но тези проблеми са дребни на фона на това, което предстои. В момента водим хибридна война, която ескалира и ще доведе до изтощение Европа и Русия. Има още достатъчно ресурси за нанасяне на вреди на двете страни. Преди войната с Украйна, Русия поиска от НАТО да прекрати своето настъпление на Изток и да оттегли тежките оръжия, които щеше са настани в Украйна. Искаше да ѝ се признае за неутрална зона страните от бившия СССР. Войната не се разви светкавично и в момента Русия се бори за нещо половинчато – да освободят част от Украйна и да я поставят под свое ръководство. Не се знае дали ще успеят, защото когато се стигне до фаза на сделка, има външна намеса. Сегашното ръководство на Украйна също няма да се съгласи да отстъпи Донбас като територия. И двете страни все още имат човешки и икономически ресурси за губене, докато не си изчислят, че жертвите са твърде много и омразата трябва да отстъпи. Тази война показа на руснаците, че са силно мразени от Запада и това някак ги обединява. Принципно те не харесват управлението си, искат да живеят, както се живее в Западна Европа, но тази омраза към тях може да подхрани единствено националистически настроения.