“БСП, освен за изпълнение на програмата на правителството, да работи за постигане на по-амбициозни национални цели в средносрочен план, които съответстват на нейния социалистически характер”, предлагат от Инициатива „Социалисти за развитие на България“ към БСП. Това означава доходите на българските граждани да надминат 60% от средните за Европейския съюз; реалният заместващ доход от пенсия да достигне 2/3 от трудовия; начало на обрат в катастрофалните демографски тенденции в България.
От Инициативата имат конкретни идеи как да се реализират тези политики и смятат, че конгресът на партията, който ще се състои на 22 януари, трябва да ги подкрепи, защото съответстват на левия характер на БСП.
Ето и предложенята:
БСП, освен за изпълнение на програмата на правителството, да работи за постигане на по-амбициозни национални цели в средносрочен план, които съответстват на нейния социалистически характер:
-доходите на българските граждани да надминат 60% от средните за Европейския съюз;
-реалният заместващ доход от пенсия да достигне 2/3 от трудовия;
-начало на обрат в катастрофалните демографски тенденции в България.
За постигане на тези цели Конгресът възлага на НС на БСП, на ПГ на БСП за България и на министрите-социалисти:
-да изискват представяне на основните законодателни промени за противодействие на корупцията и съдебната власт в Народното събрание до края на първото тримесечие на 2022 г.;
-да предложат програма за иновации и икономически растеж с разчетени действия до края на мандата;
-да внесат предложение за предприемане на действия за реализация на проекта АЕЦ „Белене“, за започване на подготовка за изграждане на нови блокове в АЕЦ „Козлодуй“ и за завършване на проектите относно преноса и съхранението на природен газ;
-да участват в определяне на основните инвестиционни проекти в транспорта, водния сектор и отпадъците, както и начина на тяхното финансиране;
-да инициират законови промени относно процедурите in house до края на м. април, така че те да се използват в случаи, когато изпълнителят разполага с не по-малко от 80% капацитет за реализация на проекта;
-да настояват до средата на 2022 г. правителството заедно с УС на БНБ да изготвят анализ на социално-икономическите ефекти (преки и косвени плюсове и минуси) от присъединяване на Р. България към Еврозоната, с оглед приемане на национална позиция по въпроса.
През месец октомври-ноември 2022 г. да се проведе заседание на 50-ия конгрес на БСП, което:
-да оцени резултатите от участието на БСП в четворната коалиция през първите девет месеца от управлението;
-да приеме промени в Устава на БСП с оглед демократичното функциониране на партията и повишаване на контрола върху лицата, които заемат ръководни позиции.
Възлага на НС на БСП да определи ключови въпроси за провеждане на диалог и взаимодействие с други леви партии и организации с оглед постигане на консолидация на левите сили в България.
Социалистите подчетават, че обществото се вълнува от теми свързани с:
-Битката срещу корупцията овладяла обществото при управлението на ГЕРБ и рационални мерки за системното и преодоляване;
-Мерки за компенсиране на гражданите и търговските субекти свързани с цените на енергоносителите и засилващите се инфлационни процеси;
-Гарантиране живота и здравето на българските граждани в условията на пандемия;
-Европейското бъдеще на РСМ и защитата на националните ни ценности и интереси;
-Преодоляването на напрежението НАТО – Русия и неразполагане на нови военни контингенти в България.
Очакванията на обществото са свързани с политики в социалната и икономически сфери, за които отговорност в държавното управление носи БСП.
Партията трябва да се оттласне от дъното на политическата ни система чрез реформирането на БСП като основа за изграждане на обединен ляв субект и постигането на обществено значими резултати, с участието в управлението на България.
От Инициативата правят и анализ на изборните резултати през 2021 г. „Партията претърпя три тежки поражения на парламентарните избори. Загубена беше подкрепата на 700 хил. избиратели в сравнение с изборите от 2017 г. Българите определиха място ни – четвърта политическа сила, подкрепена от малко над 3% от общия брой избиратели. С влизането ни във властта ръководството на БСП се опита да докаже, че партията играе решаваща роля за създаване на правителство в България, но приемайки поста вицепремиер и министър на икономиката и участието ни с още три министерства в управляващата коалиция, даде друг политически сигнал – БСП вече не е основна, а второстепенна политическа сила, която може само да подкрепя, а не да решава, да генерира идеи за управление“ , се казва в техния анализ.