Лика Митева
Г-н Мутафчиев, 64 социалисти поискаха да има във вторник присъствено заседание на Националния съвет на БСП, на което да се обсъдят резултатите от изборите и да се види как партията ще върви напред. Има ли отговор от „Позитано“ 20 дали ще има такъв пленум?
Искането на тези членове за свикване на нов присъствен пленум във вторник е уставно легитимно. Това означава, че ръководството на БСП в лицето на нейния председател веднага трябва да свика такова заседание, да уведоми членовете на Националния съвет, независимо че ние сме изпратили това писмо до всички. Свикването на планум ще покаже, че ръководството спазва нашия устав и че има необходимост от диалог накъде тръгва БСП оттук нататък. Проблемите пред нас не са малко, виждаме какъв резултат постигнахме на парламентарните избори и предстои формиране на правителство, което ще бъде от четири политически формации – леви, десни и центристки, което означава, че трудно ще се постига консенсус, включително и по едни от най-наболелите въпроси като енергетиката. Трябва да обсъдим и какви мерки да предприемаме на конгреса за стабилизиране на БСП. Необходим е дебат за Устава, като направим анализ как определени точки от него влияят върху дейността на партията, за да направим необходимите промени, които да помогнат за изграждането на една стегната, добре структурирана и перфектно работеща политическа партия.
БСП стана четвърта политическа сила на тези избори. До момента не се чу сериозен анализ защо е толкова нисък този резултат. Ще има ли дебат по този въпрос?
Причините за този недобър резултат са много. Вътре в самата партия се създадоха разделителни линии, което демобилизира една голяма част от актива на БСП, както и част от нейните симпатизанти. Винаги съм се чудел защо се разделя партията на опозиция и ръководство. Партията е съвкупност от единомишленици и не може да има опозиция. Ние работим по едни и същи идеи и по една и съща програма. Може да има опоненти, които смятат, че пътят, по който се върви, не е пътят на идеологията на БСП. Но да казваш на някого, че е опозиция, това означава да го елиминираш от процесите на градеж в партията. Погледнете и кои са хората, които са набелязани за “вредна опозиция“. Това са все бивши заместник -председатели, които Корнелия Нинова назначи за такива – Георги Гергов, Кирил Добрев. Тези кадри обаче са обявени за опозиция и тече люта битка на чия страна да застане партията. Това разделение трябва да спре! По същия начин беше и с предишните два парламента – ние играехме срещу всички политически формации, защото искахме четири-пет неща, които не получихме. Видяхме, че това поведение е неразбираемо за хората, променихме стила, но кой ще ни повярва, че сме сговорчиви с другите, когато не сме сговорчиви помежду си?
С поведението си няколко дни преди балотажа, когато Нинова обвини Румен Радев и служебния кабинет, че искат оставката ѝ, както и отказа ѝ да каже за кого ще гласувана изборите, успя ли да повлияе на резултата?
Не, защото Румен Радев има подкрепата на цялата партия от дълго време. Имаше взети решения в тази посока от общински и областни съвети на партията, както и инициативи вътре в самата партия. Ръководството на БСП бавеше този процес, но настройката предварително беше, че цялата партия ще подкрепи Румен Радев и тока стана, независимо от реакцията на Нинова през последната седмица,точно преди балотажа, която беше учудваща. Не може един председател на партия, която е издигнала Радев за президент, да излезе и да каже, че не знае дали ще гласува за него. Това означава да се противопостави на решение, взето от цялата партия. Хората от БСП не се вслушаха, но пък така се помогна на опонентите ни. Това беше политически абсурд, който сигурно ще се изучава в учебниците – лидер да се откаже в последния възможен момент от кандидатурата, която издига.
След тези избори възможно ли е да спрат обвиненията в партията, че едните са „гербаджии“ и “задкулисие”, защото имат различно мнение, а другите са добри, защото се борят срещу корупцията?
Ние можем да преодолеем тези разделителни линии, защото идеологията на БСП е демократичният социализъм, който е приет още през 1994 г. в нашата програма. За съжаление ние не говорим на хората с този език. Вижте Бърни Сандърс, който обърна младото поколение в консервативна Америка, където и в левицата се смятат за капиталисти, и превърна демократичния социализъм в знаме, като така помогна да бъде избран Джон Байдън за президент. У нас ние не говорим с хората, че това е новият път, по който може да тръгне светът, и че това са принципите, по които трябва да изграждаме нашата политика. Не опровергаваме мантрата, че няма нужда от идеологии. Нямат нужда от идеологии тези, които не искат да има стабилна политическа система, която да решава проблемите на хората. Наскоро чух нещо абсурдно от „анализатор“, който твърди, че левите са хора, които искат някой друг, включително и държавата, да им реши проблемите, а десните сами си ги решават. Това са цинични определения, които искат да объркат хората с приказките, че у нас няма ляво и дясно. В ситуация на пандемия всички опират до помощта на държавата. Това означава ли, че всички са леви? Другият проблем на БСП е комуникацията. Хората не разбират какво иска БСП, защото ние не комуникираме адекватно с тях. Опитваме се да го правим чрез социалните мрежи, но езикът ни е такъв, че ние не можем да обясним по достъпен начин какви са нашите виждания. Затова трябва да променим образите на комуникацията и начините, по които тя да става.
Какво е организационното състояние на партията?
Трябва да се обсъди и това- по какъв начин организациите по места да привлекат хората към идеите ни и те да видят, че това е тяхната партия.
При положение, че Нинова подаде оставка, трябва ли да води преговорите за кабинет?
Напоследък в Националния съвет на БСП не се водят дебати, няма и обсъждания. Там се чака някой да се подпише и се правят действия изключително по инициатива на председателя и на Изпълнителното бюро, което е недопустимо в ситуация на преговори за правителство. Затова ние поискахме да се предложи зам.-председател, както е по устав, и той да поеме функциите на председателя в оставка. Не е задължително той да е от действащите заместник- председатели, защото такова изискване в устава няма. Националният съвет ще определи кой да управлява партията до конгреса и не е необходимо да има констатация от конгреса за оставката на председателя, за да се избира зам.-председател или временно изпълняващ длъжността. Ние казахме също, че в тази работна група, която води преговорите, трябва да участват членове на Националния съвет, новоизбраният зам.-председател , който ще управлява партията, както и Корнелия Нинова като ръководител на парламентарната група на БСП. Партията трябва да е обединена, защото разговорите по съставяне на кабинет ще са сложни. Има много спешни въпроси за енергетиката, които трябва да решим. Цената на тока в момента е един от най-големите проблеми и си представете какво ще стане, ако тази цена се промени за битовите потребители. Има и други въпроси, включително за Истанбулската конвенция, за Република Северна Македония, по които трябва да имаме много ясни решения. Държавата трябва да излезе от „модела Борисов“ , да има върховенство на правото и да функционира по-добре в полза на гражданите, които да упражняват контрол върху държавните органи. България трябва да има и план за бърз икономически растеж, за да догони другите средноевропейски държави.