Визитка
Велизар Енчев е дипломат, университетски преподавател, журналист. Заема трето място в 23-ти МИР – София.
Г-н Енчев, прави впечатление, че в тази кампания фокусът е повече към“Дондуков“2, а не към парламента. Как си обяснявате това?
Прекалено дълго ГЕРБ и „Демократична България“ отлагаха обявяването на своите кандидат-президентски двойки и точно това очакване и неизвестност засилиха интригата около президентските избори. А с номинирането на проф. Анастас Герджиков и полковник Невяна Митева интригата се засили, защото, обективно гледано, ГЕРБ изненада с този избор. Очакванията бяха за партиен екип, а се оказа, че стратезите на Борисов са избрали по-добрата формула от електорална гледна точка. Донякъде Лозан Панов също е изненадващ избор на ДБ. Но не съм сигурен, че тази изненада ще донесе позитиви на десните. Всичко това прави президентската надпревара по-интересна. Но със старта на предизборната кампания парламентарният вот ще се окаже във фокуса на вниманието. За избирателя е много по-важно кой и с каква програма ще го управлява от кабинета на „Дондуков“ 1, а не кой ще се настани на „Дондуков“ 2, където управленческите пълномощия са символични.
За първи път ДПС издигна свой кандидат за президент. За да не се обърка електората им при машинното гласуване ли го направи? И как да разчитаме знака с връщането на Делян Пеевски в листите?
Това е добро решение за електората, което ще допринесе за добър изборен резултат. Защото машинното гласуване, при това на избори „Две в едно“, ще затрудни не само избирателите на ДПС. Продължавам да смятам, че 100 процента машинно гласуване не е най-добрият вариант за демокрацията. Фактът, че машинното гласуване се практикува в много малко страни по света, е обезпокояващ. Нарушава се, записаното в чл.10 от Конституцията, равното избирателно право, защото в секциите под 300 избиратели ще се гласува само с бюлетина, а в тези с над 300- само с машина. Освен това трябва да се преброяват разписките от машините, да се проверяват за съдържание, както и да се сравняват с протокола. Разписките от машините задължително трябва да бъдат броени, иначе остават съмнения за честността на изборите.
Връщането на Пеевски в листите на ДПС не е само политически инат. Вероятно в движението разчитат на него във финансово отношение. Иначе защо ще се ангажират толкова силно с фигура, която няма електорална тежест, дори обратното – тя отблъсква избирателите. За съжаление електоратът на ДПС сляпо следва своите лидери, дори когато те демонстрират политическа арогантност и тотално неглижиране на общественото мнение. Да сте чули някой член на ДПС да попита публично как и с какви пари Ахмед Доган купи „златната кокошка“ ТЕЦ „Варна“? Или гледащите тютюн в Кърджали, които са без социални осигуровки от години, смеят ли да питат Пеевски откъде са му милионите? Парадоксът тук е, че най-бедните избиратели у нас послушно избират най-богатите депутати в парламента.
Социологическите агенции дават прогнози за по-добри резултати на БСП на тези избори. Ще успее ли социалистическата партия да си върне тези избиратели, които гласуваха за ИТН, а и за други партии на предишните избори?
На изборите през април избирателите масово залитнаха по Слави Трифонов, без изобщо да знаят каквото и да е за неговата политическа, икономическа и социална платформа. През юли те повториха това упражнение и сега много от тях съжаляват. Но те трябва да се сърдят на себе си, защото повярваха на крайно дясна формация, а десните по презумпция са антисоциални. От един месец на хоризонта изгря новият проект „Продължаваме промяната“, също с дясна ориентация, но претендиращ да постига леви цели с десни мерки. Това е абсурдно. Ала очевидно абсурдите се харесват на наивните избиратели, които вече три десетилетия са жертва на не една партийна измама. На този фон БСП изпъква като единствената партия, генерираща стабилност, предвидимост и най-вече дълбоко социални послания. Всъщност актуализацията на пенсиите от 46-то Народно събрание стана благодарение на БСП, единствено пледираща за тази кауза вече десет години. Да, ИТН „откраднаха“ избиратели на левицата. Но по-голямата опасност за лявото е хибридната партия на Мая Манолова. Нейният електорат е предимно ляв, макар че другите лица в тази формация – Капон, Хаджигенов и Бабикян, са откровено десни. И това е най-голямата ирония – Манолова „краде“ леви избиратели с крайно дясното си обкръжение. Но последните социологически прогнози показват, че избирателите изтрезняват и виждат коя е лявата партия в България и кои са плагиатите на лявото.
Достатъчно ясни ли са посланията на БСП, за да могат те да достигнат до повече хора, които не са членове на партията, но са ляво ориентирани?
Предизборните послания са важни, но за мислещия и препатилия избирател по-важни са делата. В 45-то и 46-то Народно събрание БСП бе партията, изцяло заложила на социалното начало. Докато ИТН, ИБГНК и ДБ се фокусираха върху Изборния кодекс и правосъдната реформа, водени от предимно тяснопартийни и егоистични цели.
БСП водеше последователна опозиционна политика спрямо ГЕРБ, но т.нар. партии на промяната някак пренебрегнаха този факт. Кой е виновен предишните два парламента да не могат да излъчат правителство?
Главната вина е на „Има такъв народ“. Но за мен е по-важно друго: Защо тези хора напълно съзнателно минираха два парламента? Кой дирижираше деструктивната им дейност, компрометираща и парламентаризма, и цялата политическа система? Ако се водим от отговора на въпроса „кому е изгодно“, тогава без колебание мога да кажа: ИТН обслужиха ГЕРБ и ДПС! Те морално реанимираха ГЕРБ, а с поправките в Изборния кодекс позволиха на ДПС да увеличи изселническия си вот в Турция.
Всички твърдят, че следващият парламент ще съумее да състави кабинет. При положение, че БСП стане втора политическа сила, каква ще е ролята ѝ в съставянето му?
Второто място на БСП ще й позволи да започне процедура по съставяне на правителство. ГЕРБ нямат никакъв шанс да направят кабинет, освен ако внезапно не се бракосъчетаят с ДПС и ДБ. Много е важно БСП да увеличи електоралната си тежест, защото при добър резултат за ИТН и „Продължаваме промяната“ парламентарната левица може да изпадне в изолация. Това не бива да се допусне. Не може най-бедната страна в ЕС да е управлявана от десни партии. Видяхме „дясното“ на ГЕРБ в последните 11 години, което ни отреди последно място във всички положителни класации и първо – в негативните класации за болести и продължителност на живота.