Иглика Митева
Ваня Григорова е икономист. Била е изследовател в агенция за онлайн проучвания, пазарен експерт в телеком и администратор в неправителствена организация. От 2015 г. е икономически съветник на президента на КТ “Подкрепа“. Активен защитник на правата на работниците у нас.
Г-жо Григорова, прогнозите са за тежка зима. Инфлацията расте, както и цените на тока и парното. КТ „Подкрепа“ разговаря с БСП по тези теми. Как оценявате мерките, които лявата партия предлага, за бъдат защитени най-уязвимите?
От БСП мислят за механизми за компенсиране на хората, които няма да могат да си плащат сметките за ток, защото са социално слаби, и това е добре. За съжаление дори и тези, които влизат в групата на социално слабите, ще бъдат ударени от цените на парното и тока, защото хората, които потребяват въглища или дърва, би трябвало вече да са си получили ваучери и да са си закупили необходимите количества за огрев. Тези, които се топлят на ток и парно, не получават пари накуп в началото на сезона, а сметките се плащат на месечна база. Това означава, че през януари, когато скочат цените, целевата сума, която им е отпусната, ще покрие по-малка част от сметките на тези, които се топлят на дърва и въглища. Излиза, че и в групата на социално слабите граждани ще има различно потребление, тъй като едните ще плащат много по-високи цени за ток и парно от януари.
След срещата с какви идеи излизате, за да не се чувства толкова сериозно повишаването на цените на тока?
Българските домакинства в момента все още са защитени, защото цената за тях се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и те се стремят тя да бъде социално поносима за обикновените потребители. Това обаче означава и друго – не се включват всички разходи във формирането на цената, което създава опасност за дружествата, които произвеждат ток. Проблемът с цената на електроенергията в момента касае бизнеса, който ползва много ток . Става дума за енергийно интензивни производства, които изискват повече ток. Ако Западна Европа няма толкова много производства, това е така, защото ги е изнесла извън националните си граници, но не означава че не е потребител. В рамките на тази среща с БСП ние подкрепихме предложението на правителството за намаляване на цената на доставчик от последна инстанция.
Как ще се отрази това предложение на фирмите?
Фирмите бяха принудени тази година да излязат на т.нар. свободен пазар, т. е те да си намерят търговец на ток, от когото да купуват. Тези, които не са си избрали такъв търговец, се насочват служебно към доставчик на ток, където цената е наказателно висока с цел да фирмата да си избере възможно най-скоро търговец. По този механизъм работи т.нар. свободен пазар. Същото виждаме и при частните пенсионни фондове. Ако ти не си избереш, служебно ти се избира. При тока обаче положението е много по-лошо, защото се отива към краен доставчик, при който цената е по-висока от пазарната. Една промяна в методиката на КЕВР ще намали временно цената на доставчик от последна инстанция, което ще доведе до редуциране на цената. Над 40% от българските фирми не са си избрали търговец и затова купуват на наказателно високи цени енергията. Ето защо смятаме, че това предложение може да се реализира веднага, за да се облекчат сметките на бизнеса.
А в дългосрочен план какви решения трябва да се вземат?
Либерализацията продължава да действа и да нанася тежки щети. Начинът да ги минимализираме е да настояваме пред Брюксел да бъдат замразени цените на емисиите. Има една формула, която е приета, и в която има компонент, благодарение на който непрекъснато се увеличава цената на емисиите. Допълнително има и спекулации на борсите с тези цени. Евробюрократите през промяна на тази формула биха могли да допринесат цената на емисиите да намалее. Всяко едно производство, при което има процес на горене, отделя въглероден диоксид. Твърденията, че тецовете ни са мръсни, са празни приказки. Държавният ТЕЦ има възможно най-модерните сероочистващи инсталации. Има един национален план „ Климат и енергетиката“, който е за 2021-2030 г. Този национален план е вкаран в Брюксел и в него е предвидено през 2020 г. цената на емисиите да е 30 евро на тон. Предполага се, че през 2025 г. ще стане 45 евро, а от 2030 до 2060 г. ще бъдат 60 евро на тон. Само че в рамките на тази година цената се увеличи двойно – от 32 евро на 64, което показва, че всички планове, които се приемат, стават на пух и прах и не може да се намери изход от ситуацията. Затова сега Брюксел трябва да разбере, че трябва да се действа спрямо реалността, а не спрямо някакви фантазии.
БСП обяви, че предлага намаляване на ДДС за енергетиката. Това работещо решение ли е?
ДДС-то се плаща от крайния потребител, а не от фирмите. Затова ние от КТ „Подкрепа“ казахме, че трябва да бъдем внимателни и да си припомним какво се случи миналата година, когато ДДС-то за заведенията беше намалено от 20 на 9%, а цените за крайния потребител не паднаха. Това показва, че ако ние преминем към този механизъм, трябва да имаме много сериозен контрол върху всички производители. Това пък значи, че трябва максимално да укрепим държавната администрация. Когато от КТ „Подкрепа“ говорихме, че трябва да се увеличат заплатите на държавните служители и те да работят при нормални условия на труд, обществото се настрои срещу нас, заради партийните провокации на политици, които искаха да извлекат дивиденти от такъв отпор. Факт е, че когато един инспектор от НАП взима 900 лв. заплата, не може да се разчита на неговата съвест и той лесно може да бъде купен.
Каква трябва да е адекватната политика, за да се реши проблемът?
Да поискаме от Брюксел замразяване на цените на емисиите, а защо не и намаляване. Трябва да имаме възможност да ограничим износа на ток, което в момента е невъзможно. В страната ни ние нямаме недостиг на ток, недостигът е на регионално ниво– то е в държавите, към които изнасяме. Понеже ние сме длъжни да обявим наличните си количества електроенергия на борсата, оттам купува този, който има пари. И когато се пускат високи оферти за ток, цената се увеличава, защото така работи пазарът. Ако ние имаме възможност да се резервираме количества ток за страната, у нас цената няма да се увеличава.