- Господин Мутафчиев, в неделя в Благоевград се проведоха местни избори, които показаха доста изненадващ резултат. Можем ли да говорим за тях като една представителна извадка към това, което предстои на 11 юли?
- Не знам дали можем да говорим за представителна извадка, но тези избори дадоха един сериозен знак. Че хората не приемат вече ГЕРБ и са наясно, че премахването на тази система е начало на премахването на системата на ограбване на България. И това е един знак към предстоящите избори – че България може да тръгне към един нов модел на управление. Самият факт, че ГЕРБ отпадна от втрия тур означава само едно – че хората не искат повече корумпирани управления нито в общините, нито на национално ниво.
- Вече доста време на власт е служебното правителство на Стефан Янев и то прави точно това, което казвате – вади на показ неща, за които се говореше само неофициални и излизаше в един малък кръг от независими медии. Включително се появи твърдение, че са се извършвали „законни кражби“?
- Въпросите дали е било действително толкова страшно бихме си го задали единствено ако не бяхме живели в този десетгодишен период на управление на Бойко Борисов. Да – беше страшно ! Беше страшно в такъв смисъл, че дори и законодателството беше нагласено в полза на един малък политически и бизнес кръг от политическата система, с което той да експлоатира целия държавен ресурс. Оттук идва и твърдението – виждате ли – усвоени са едни два милиарда лева, но това е направено някак си законно. След като някой е променил законите, за да открадне тези 2 милиарда лева, то този някой трябва да понесе отговорност. Затова подкрепям изцяло служебното правителство във всички тези действия, които предприема. Защото ако не се намери и прекрати начина, по който се крадат държавните ресурси, това означава че няма как и да променим законодателството и модела на управление. Ще дам само един пример за ин-хауса – това е директното възлагане на големи поръчки от държавата на поръчки на държавни предприятия, които после ги прехвърлят на частни компании. Това е една европейска директива, която от ГЕРБ използваха да заобиколят всички правила на обществените поръчки, с което се нарушава конкурентоспособността в цялата държава. С това се завишават цените на обществените поръчки, а разликата отива в джобовете на определени хора. И това е констатирано и при магистралите, и при удълбочаването на Варненското езеро и с много други проекти, където се използва метода на ин-хаус. Веднага следва въпроса – трябва ли да възлагаш на едно предприятие да извършва дейност, за което то няма капацитет? Трябва ли законът да позволява на това държавно предприятие без търг и конкурс да наема други частни фирми, които да изпълнят дейностите вместо него? Тази процедура на Запад е предвидена преди всичко за общините, където например има общински предприятия, които да почиства и събират сметта например, но си го изпълняват самите те. И това става след анализ за ефективността на услугата и ако няма по-евтин начин да се извърши тази дейност чрез друга процедура. Това означава в нашите условия ако една голяма държавна компания има дъщерно дружество, да му възложи извършването на съответната услуга. Това може да става в БДЖ, НКЖИ, в предприятията в енергетиката или където има големи консолидационни компании. Но не може да прехвърляш дейност от държавата дейност на друго държавно предприятие, само и само за да избягаш от Закона за обществените поръчки. И сегашното служебно правителство въпреки че няма възможност да промени законодателството е длъжно да подготви в груб вид необходимите промени в законите и нормативната база, за да може следващия парламент да ги приеме по най-бързия начин.
- В тази връзка – смятате ли че липсата на парламент до голяма степен връзва ръцете на служебното правителство или все пак има необходимите лостове за промяна на модела на управление? Например последните уволнения които се обжалват в съда на база на приетите правила на ОИСР за управление на публични дружества?
- Да, пред правителството има много предизвикателства и проблеми, оставени от предните управляващи. Целта на въведените изисквания на ОИСР в законодателството бе да въведат такива изисквания към държавните предприятия, че никой след тях да не може да промени този порочен модел. За мениджъри на тези предприятия след конкурс трябваше да бъдат назначени експерти, които да имат защитена програма и цели, от чието изпълнение да зависи договора на мениджъра. Какво направиха от ГЕРБ? Те използваха това да назначат свои хора, които да бъдат защитени от уволнение независимо от това какво вършат. С този закон ГЕРБ създадоха квоти за свои хора, които казват – ние сме избрани – вие не може да ме пипате. Независимо от това какво са натворили – например БДЖ, където се констатираха нарушения за десетки милиони левове. И ние този директор трябва да го чакаме да му мине едната година, за да му бъде направен анализ на направената работа. Напротив – след като ти си допуснал нарушаване на държавния интерес и на законите – трябва да си заминеш. Безспорно този закон трябва да бъде променен, за да не се допускат такива недоразумения.
- Можем ли да кажем, че в момента тече битката за втория ешелон, където ГЕРБ са окопали свои кадри?
- Тя битката и за първия ешелон не е приключила. Лично моето очакване е какъвто и парламент да се създаде, политическите формации, които са за смяна на модела да съставят правителство. Ако то бъде съставено от по-голям брой политически сили, нека да бъде за определен период, с ясно определени национални цели и да бъдат съгласувани основните промени, които трябва да бъдат направени в законодателството, за да бъде ликвидиран модела Бойко Борисов и съответно на разграбване на държавата. Това е съответно битката за първия ешелон. Втората битка е точно с администрацията, която бе отгледана в десетгодишното управление на ГЕРБ с едничката цел да пази модела. Разбира се не бива да виним само администрацията. Голяма част от бизнеса също се включи в схемата с обществените поръчки – да припомним строителните компании, които организираха протести срещу намеренията на опозицията да разруши тази порочна система. Така че тази втора битка тепърва предстои.
Очаквайте втора част на интервюто