socialisti.bg socialisti.bg socialisti.bg
  • ЗА НАС
    • Национални координатори
    • Автори
  • НАШИТЕ ИДЕИ
    • ИДЕОЛОГИЯ
    • УСТАВ НА БСП
    • ПОЛИТИКИ
  • МНЕНИЯ
  • ДИСКУСИИ
  • АНАЛИЗИ
  • НОВИНИ
    • МЕДИИТЕ ЗА НАС
  • ДОКУМЕНТИ
    • УСТАВИ
    • ПРОГРАМИ
    • ПОЗИЦИИ
  • КОНТАКТИ
  • Home
  • /
  • УЧИЛИЩЕ ПО СОЦИАЛИЗЪМ
  • /
  • УЧИЛИЩЕ ПО СОЦИАЛИЗЪМ – НАЧАЛОТО

УЧИЛИЩЕ ПО СОЦИАЛИЗЪМ – НАЧАЛОТО

02.02.2021 УЧИЛИЩЕ ПО СОЦИАЛИЗЪМ

Уважаеми симпатизанти на социалистичската идея.
Уважаеми граждани желаещи да узнаят и разберат повече за онова което мислят и към което се стремат социалистите днес.

Непосредствено след историческия разпад на държавния социализъм в Източна Европа са появиха доста авторитетни мнения за окончателна победа на либеpализма и утвърждаването му като единствена правилна и универсална концепция за развитие на съвременното общество. „Измамният блясък на социализма бързо се топи” – с радост се надпреварваха да съобщават адептите на либералния капитализъм.
Социализмът прибързано беше „дисквалифициран” и приписан на историческото минало. В настъпилата либерална еуфория някои даже прозряха края на историята и колкото и парадоксално да звучи за либерализма, оковаха обществото навеки в либерални доспехи, осъждайки го на вечен либерализъм.
Общественото движение обаче отново потвърди вечната истина, прозряна от древния Хераклит , че всичко тече и всичко се променя. Днес виждаме как в съзвучие с обективните обществени процеси , социализмът се възражда и се връща на обществената арена с нова сила. И това е така ,защото идеята за социализма е един от най – ярките изрази на стремежа на хората към свобода, към равенство, към справедливост, към обществен прогрес и социална хармония. А този стремеж както е известно няма времеви исторически граници.

С обективнатяа тенденция на нарастване на процесите на обобществяване се променят както възможностите за социализъм така и конкретните пътища и форми за постигане на основните му постулати.
Засилването на социализацията и в обществото и в управлението е обективен исторически процес Така в различните исторически епохи – от възникването на християнството до днес идеите за равенство , справедливост и солидарност преминават в различни форми -през раннохристиянската догматика, през християнската ерес, през реформацията и протестантската комуна, през възраждането и буржоазната революция и държава, през организирания социализъм на 19 век и парижката комуна, през теоретичния комунизъм, през държавата на диктатурата на пролетариата, през либералната и неолибералната държава. Всяка от тях по своему отчита общественото развитие и процесите на обобществяване и включва социализацията макар и от различни позиции, с различни цели и в различна политическа логика и свързаност.
Социализмът превръща идеите за равенство и справедливост , солидарност в отделна системно изградена идейно-политическа концепция и практика.

Социализмът е рожба на Френската революция и индустриализацията:те раждат програмата за социална свобода, основана на известната формула свобода / равенство / братство. Преди двеста години в следреволюционна Франция философът и общественик Пиер Льору за първи път използва термина социализъм, за да обозначи идеала за общество, „което няма да жертва нито едно от условията на девиза„ свобода, равенство, братство “. Той е отражение на породените от френската буржоазна революция, но несбъднати надежди и очаквания за повече свобода, равенство и братство. Велики умове на епохата като Робърт Оуен , Клод Анри дьо Сен Симон , Шарл Фурие и техни последователи търсят и предлагат нови решения за обществено устройство, което да приближи хората до несбъднатите идеали на просветителите Русо и Волтер. Възникнала като социална утопия идеята за социализма завладява бързо обществената мисъл. Тя става основа за нови анализи и изследвания в областта на политическата икономия, философията,правото. В бурите на революциите гиганти на мисълта превръщат утопията в теоретична система за обществото , за движещите сили на неговото развитие. Социализмът става първата цялостна и използваща научна методология концепция, обясняваща такива фундаментални обществени явления като собственост, бедност, богатство, експлоатация , равенство, класи, държава, право. Методологичният капацитет и обхват е толкова голям, че за няколко десетилетия не остава област от знанието за обществото , в която новата концепция да не е намерила място – производството на материални блага , правото , държавата и нейното устройство, семейството, човека. Широката и сложна предметна област обективно поражда широко разнообразие от съждения, мнения, оценки. Водят се остри дискусии и сблъсъци за това как да се постигнат идеалите за равенство , справедливост и солидарност. Важен и основополагащ белег на социализма още от самото му появяване е неговата практическа насоченост – той не просто търси обяснения , той търси и предлага пътища за промяна на обществото, в конкретната действителност , при конкретните исторически обстоятелства. Този конкретно исторически подход очертава една от основните характеристики на концепцията за социализма- нейният непрекъснат търсещ характер, отричането на каквато и да е догматика и схематичност.
Днес от позициите на времето може да кажем, че точно това качество на социализма стои в основата на неговите възходи и падения. Не са малко историческите периоди в които по едни или други причини догматиката е вземала връх над методологията, а откъстат от действителността и опиращ се на догми социализмът не е успявал да стигне до верни изводи и правилни решения. И разбира се е губил признание и влияние в обществата. Не са малко обаче и периодите на възход , на точно и адекватна оценка на обществените процеси и явления , на точно отчитане на структурата на интересите в обществото , при които социализмът е стигал до най-правилните и най-ефективни решения за обществения прогрес.

Общественото значение и сила на социализма е не само в това че предлага конкретни идеи и решения, предлага пътища , средства и начини за действие . То е и това, че на тази основа социализмът се развива като организирано обществено действие, със свои организационни форми, политически програми, инициативи и действия. Така социализмът съчетава идейно-политическа концепция с конкретна обществена практика.
В този смисъл социализмът винаги е бил свързан с познаването му от хората , с разумното възприятие на идеи, принципи, оценки, методи и пограми за действие
Богатство и сила на социализма са антидогматичността и идейното развообразие , търсенето на решения за реализация на основните теоретични принципи във всяка конкретна историческа обстановка.
Основно богатство на социализма са също така умовете и сърцата на милиони хора по света, приели социализма като основа за създаване на общество с повече равенство, повече справедливост, общество на свободата и хармонията.

Днес социализмът е изправен пред предизвикателството да осмисли обективните обществени процеси и да намери конкретен социалистически отговор за бъдещото развитие. Днес не е достатъчно да се критикува и отхвърля. Обществото и хората изискват отговори за ставащото и идеи за бъдещето – ясни , точни , аргументирани. Отговори и идеи , които да разбере, на които да повярва и които да следва.
Социалистите трябва сами да се учим на социализъм в новите условия и да работим последователно за реализация на социалистическата парадигма и програма като основа на общественото развитие.
Да разясняваме и да убеждаваме предимствата, които тя предлага на хората и обществото. По-ясно , отчетливо аргументирано и убедително да показваме следствията от едни или други идеи и политически действия на нашите опоненти и по-добрите алтернативи , които социялизмът предлага.
Само така социализмът ще може да се печели доверие и уважение, и да привлича нови съмишленици и симпатизанти.

Рубриката , чието начало сайтът поставя днес преследва две основни цели: първо да даде на симпатизантите и феновете на социалистическата идея знания за социализма , за неговите основополащи ценности, за неговата история , за това какъв е той днес. Какво вълнува социалистическата мисъл, кои са осовните идейни течения в съвременния социализъм, техните прилики и различия. Кои са конкретните пътища за практическото прилагане на тези идеи в обществото. Кои са основните цели и задачи пред организираното социалистическо движение днес.
Второ – да се създаде форум за дискусия по основни въпроси на съвременния социализъм – за това дали и доколко социализмът е съвместим с капитализма, за това как, в какви насоки, форми и темпове протичат процесите на обобществяване и социализация , за промяната в характера и съдържанието на труда в резултат на технологичната революция и социалните последствия от тези промени, за основните противоречия в съвременния свят, за социализма и цивилизационните различия. За фундаменталните промени в човешките нагласи и стремежи и тяхното отражение върху разбирането за човека и обществото.
Както вече казахме , проблематиката на социализма е съизмерима с обема и съдържанието на понятието ни за общество. Ето защо би било плод на ограничено мислене да се опитваме да очертаем точно и предварително всички възможни теми и области на форума.
Така в структурно-тематично отношение форумът ще бъде дело на всички , които имат нагласа и желание за участие в дискусиите , за споделяне и спорове.
Форумът ще е открит за мнения, очерци, статии, есета , споделяне на опит, рецензии. Спазвайки авторското право, ще се създават възможности за запознаване с научни трудове , литереатурни и художествени произведения свързани със социализма.
Рубриката няма точен времеви план –график. Желанието на редакцията е да се публикува най-малко един основен материал за запознаване и дискусия седмично. Нашата надежда, обаче, е в скоро врема интересът да доведе до публикуване на повече материали.
За първоначален и примерен вариант на тематика предлагаме следните теми :
История на социализма
Социализмът и капитала
Социализмът и труда
Социализмът и равенството
Социализмът и собствеността
Социализмът и справедливостта
Социализмът за свободата
Социализъм и правата на личността
Социализъм и държава
Социализмът и морала
Социализмът и религията.
Социализъм и Християнство.
Социализъм и Ислям
Социализъм и юдаизъм.
Религиозни форми на социализъм
Социализмът за обществото
Социализмът и естетиката
Социализмът и културата
Социализмът и семейството
Социализмът , мирът и войните.
Организирани социалистичеси движения.
Социализмът и синдикатите.
Държавният социализъм на 20 век.
Социализъм и комунизъм.
Социализъм и либертанирианство.
Социализмът и гражданското общество.
Социализмът и неолиберализмът.
Социализмът и образованието
Социализмът и здравеопазването.
Социализмът и социалната защита
Социялизмът и публичните финанси
Социализмът и формите на стопанска организация днес.
Програми на съвременните социаилистически партии и организации.
Практически проблеми на съвременното организирано социалистическо движение на международно и на национално равнище.
Редакцията на рубриката е убедена ,че този предварителен списък ще породи критики , спорове и предложения. Ние ще приемем с благодарност и ще отчетем критичните бележки и допълнения към това предложение. Нека заедно да сътворим нещо, което да е от полза за нашето общо дело.

Редакционният екип на Сайта пожелава „На добър час на рубриката”.

Share:

ТЪРСЕНЕ

ПОСЛЕДНИ ПУБЛИКАЦИИ

  • Писмо до Клара
  • Американски сенатори с остро изявление срещу корупцията в България
  • Кои са водачите на партийните листи във всички избирателни райони
  • Дадоха се пари за милиони ваксини, но ваксините ги няма
  • БСП има програма за повишаване на доходите, демографската криза, подкрепа за младите

КАТЕГОРИИ

  • АНАЛИЗИ (30)
  • ВИДЕО ЗА РАЗМИСЪЛ (10)
  • ДИСКУСИИ (5)
  • Дискусия по секторна политика (1)
  • МЕДИИТЕ ЗА НАС (18)
  • МНЕНИЯ (31)
  • НАШИТЕ ИДЕИ (2)
  • НОВИНИ (69)
  • ПОЛИТИКИ (19)
  • УЧИЛИЩЕ ПО СОЦИАЛИЗЪМ (1)

МОЖЕТЕ ДА НИ ИЗПРАТИТЕ СВОЯ КОМЕНТАР ИЛИ МНЕНИЕ ОТ

ТУК

Footer logo

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ В СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

БЪЛГАРСКА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ

Copyright 2020 © socialisti.bg. All Rights Reserved.