На парламентарните избори очаквам да намерим едни по-добри и мъдри решения за управлението на България
SHARE TWEET
Догодина София няма да стане по-чиста, въпреки рекордно високия бюджет за почистване на града и управление на отпадъците – над 220 млн. лв. Това каза за предаването „Софийска трибуна“ по радио „Фокус“ Альоша Даков – общински съветник от БСП и заместник-председател на Комисията по опазване на околната среда, земеделието и горите в СОС.
„Свидетели сме на поредна година на пропуснатите възможности за подобряване качеството на почистване на града и съответно на качеството на въздуха, който всички дишаме. Групата на БСП направи едно много разумно предложение с оглед на настоящата ситуация на пандемия, в която голяма част от жителите на нашия град изпитват сериозни финансови трудности. Предложихме да бъде намалена таксата за дейностите по чистотата и управлението на битовите отпадъци със 10%. Това би довело до около 5,5 млн. лв. по-нисък приход от такса „Битови отпадъци“ и предложихме увеличаване с 3 млн. лв. на дейностите по почистване на града. За поредна година Столична община предвижда да събере по-големи средства, над 8 млн. лв., от такса „Битови отпадъци“, отколкото са предвидените разходи. За съжаление, обаче, това предложение беше категорично отхвърлено от управляващите“, обясни той.
Даков изброи редица аргументи в подкрепа на това, че социалистите не са подкрепили план-сметката за чистотата. „Когато такса „Битови отпадъци“ се плати макар и с ден закъснение, тогава управляващите считат, че тя не се дължи да определените дейности и могат да я използват за различни от дейностите по чистотата. Според нас това е изключително грубо нарушение на законодателството. Не приемаме и модела, по който управляващите от ГЕРБ за поредна година неглижират проблема с качеството на въздуха и категорично отказаха да увеличат средствата, които са предвидени за миене на вътрешноквартални улици, на основни булеварди и улици с масов градски транспорт. Според нас тази дейност е крайно недостатъчна. Управляващите подценяват и въпроса с управлението на завода за преработка на отпадъците. Повече от 8 месеца Столична община нямаше договор за разделно събиране на отпадъци от опаковки. За 16 от 24 района нямаше такъв действащ договор, въпреки че още в началото на годината бяха проведени преговори и бяха договорени по-добри условия, но по необясними за нас причини такъв договор беше подписан едва в края на годината“, обясни той.
Альоша Даков оцени системата за чистотата в Столична община като незадоволителна. „Имаме едни от най-високите нива на заплащане на тон отпадък, имаме изключително труден за контрол процес и въпреки огромния финансов ресурс виждаме, че заложените цели се постигат изключително трудно. Системното отлагане на по-решителни и смели мерки за увеличаване почистването на града допринася за незадоволителното качество на въздуха и наличието на сериозни количества прах по улиците и територията на общината. Въпреки сериозните европейски средства са пропуснати години, вече втори програмен период, за подобряване на функционирането на тази система“, разясни той.