ПОЛИТИКИТЕ НА БСП Записани във “Визия за българия” може да видите на
https://bsp.bg/files/vizia_za_bulgaria.pdf
На база на политиките за от ВИЗИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ ние от “СОЦИАЛИСТИ ЗА РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРИЯ” КЪМ БСП предлагаме седните политики за областа на ЗЕМЕДЕЛИЕТО
МОДЕРНО ЗЕМЕДЕЛИЕ, КОЕТО ОТНОВО ИЗХРАНВА БЪЛГАРИЯ
Нашето разбиране е, че в центъра на политиката в земеделието трябва да бъде човека и неговото изконно право на труд, който да му носи подобаващи доходи, от които той и неговото семейство да имат гарантиран минимален жизнен стандарт.
Нашето разбиране е, че земеделието не е просто икономика на максималните печалби и минималните разходи, а то е регионална и демографска политика, то е превенция от бедност и социална политика, то е осигуряване на жизнена среда и социален стандарт в селата и селските райони
Изхождайки от това свое разбиране, ние заявяваме, необходимостта от прилагането на следните приоритети:
• Балансирано развитие на отрасъла с оглед производството на различни култури и отглеждане на животни, като се повиши дела на добавената стойност.
• Модели на стопанисване, притежание и опазване на земеделската земя при преобладаващи форми на малки и средни устойчиви семейни ферми, които да бъдат обединявани във кооперативни вериги на доставка и преработка на храни, при запазване на тяхната земя и стопанска независимост (фермерски кооперации и преки вериги на доставка).
• Стимулиращо подпомагане предимно на малките и средни производители, на кооперациите и сдруженията в земеделието.
- Ефективно управление на поземлените ресурси чрез създаване на предпоставки и законови механизми за устойчиво стопанисване на земеделски земи, съчетано със създаване и развитие на устойчиви икономически стопанства съчетано със защита на правото на собственост.
• Създаване на държавна агенция по управление на поземлените отношения;
• Създаване на Национален електронен поземлен регистър в едно с Актуален кадастър на земеделските земи (земя-собственик), и портал за услуги (Електронно правителство в земеделието) – за по-ефективно управление на поземлените, животновъдните и горските ресурси, както и постигане на устойчив модел на земеползването, базиран на жизнени малки и средни ферми, особено в секторите плодове, зеленчуци и животновъдство;
• Делегиране на пакет от права на Браншовите национално представени организации в сектора, които да осигуряване на лесен и пълен достъп до информация и услуги на своите членове и др. земеделски производители, особено в селата и отдалечените райони.
• Създаване на нов закон за „Коопериране в Земеделието“ по френски модел обхващащ и регламентиращ всички съвременни форми на коопериране „сдружаване“ в сектора /фермерски кооперации, водни кооперации, групи и организации на производители кооперативни и браншови съюзи/
• Стимулиране на браншовите организации в сектора за заниманието им като кооперативни търговски и преработвателни структури, с цел постигане на пазарна устойчивост, контрактуване и комасация на големи количества продукция за пазара с цел достъп до пазари и устойчивост на малките и средни семейни ферми.
• Създаване на финансиран от държавата фонд за закупуване и окрупняване на земеделска земя, за постигане на пазарна устойчивост на малки те земеделски производители и достигането има до мин. 60 дка собствена земеделска земя на едно място.
• Промяна в начина на използване на „белите петна“, като те се изключат от елементите на споразуменията за ползване на земята;
• Въвеждане на Държавни гаранционни схеми за управление на риска, чрез които при настъпване на неблагоприятни климатични или пазарни условия земеделските стопани да продължат своята дейност в отрасъла, без да фалират;
• Възстановяване на магистралната водопреносна инфраструктурата на „Напоителни системи” ЕАД с европейки и държавни средства, и стимулиране водното коопериране, включително финансово и законово за достъпност до мрежите на НС ЕАД с цел подпомагане на поливното земеделие и създаване на благоприятни условия за развитие на зеленчукопроизводството и овощарството, както и осигуряване на доброто и устойчиво поддържане на поливните системи. - Провеждане на балансирана обща селскостопанска политика. Приемане на стратегическият план за развитие на земеделието в България, който да бъде утвърден от Народното събрание;
• Преразглеждане на разпределяните средства от обвързаната подкрепа с цел стимулиране на чувствителни сектори (животновъдство, овощарство, лозарство и зеленчукопроизводство) да става с реални схеми за подпомагане, които достигнат до реалните фермери.
• Въвеждане на таван на плащанията, съобразен с размера на земеделските стопанства, който да отчита спецификата на производството. Средствата освободени от надвишаване на таваните, ще отидат за финансиране доминиращо за малки и средни земеделски семейни ферми и тяхното коопериране. Тавана на кооперативните структури да е завишен с до 5 пъти на база фермерите и/или членовете членуващи в тях
• Създаване от държавата на „Типови Инвестиционни Проекти“ за семейни ферми, предварително одобрени и със всички хигиенни, строителни и др. разрешителни режими, които да могат да бъдат използвани от всеки земеделски производител безплатно и без административно.
Примерни типови проекти за отглеждане и преработка на собствена продукция:
Ферма за овце и кози за – 50, 100, 200 и 400 бр. животни.
Ферма за млечни крави за – 25, 50 и100 бр. животни.
Ферма за говеда за месо – 25, 50, 100 и 200 бр. животни.
Малки мобилни кланици
Малки, поставяеми и стационарни пунктове за обработка на месо и производство на традиционни месни продукти за до 1000 кг. месо на ден.
Малки, поставяеми и стационарни мандри за комбинирано производство на кисело мляко, сирене и кашкавал за 1000 и 2000 литра мляко на ден.
Малки, поставяеми и стационарни цехчета за производство на сладка, лютеници, сокове и др. домашни, традиционни продукти от растителен произход.
Други…….
• Увеличаване на националното финансиране с приоритет политики, които да подкрепят малките и средните стопанства чрез типови проекти готови за финансиране по ПРСР, даване предимства на реалните младите фермери за постигане на устойчивост.
• Стимулиране на биологичното земеделие, на купуването на храни, произведени в България и „късите вериги на доставка“ (отпадане на многото прекупвачи).
• Нова политика за развитие на селските райони, която да подкрепя местни инициативи и социални иновации, за да развие заетостта в селските райони, да прекрати цифровото разделение, да установи по-тесни връзки между земеделските стопани и потребителите чрез кратки вериги за доставки и поддържане и развитие на привлекателни ландшафти и села.
• Развитието на социалната инфраструктура е приоритет, за да станат селата привлекателно място за живот, за развитие на услуги и на производство.
- Активна държавна политика в сферата на пазарите на земеделски и преработени продукти.
• Финансова подкрепа за изграждане и развитие на фермерски пазари, развитие на преките вериги за продажба и доставки чрез развитие на фермерски кооперативни щандове, които да сортират, брандират, продават и доставят продукцията на фермерите на стратегическите тържища в шестте района за планиране плюс София град.
• Финансова подкрепа за изграждане и развитие на преките вериги за продажба и доставки чрез развитие на фермерски кооперативни щандове на пазари, щандове в съществуващи магазини и нови фермерски кооперативни магазини в големите градове на страната.
• Въвеждане, регламентиране и узаконяване на термин (Кооперативна сделка) – възможност за продажба на стоките на фермера от кооперативната структура в който членува, без това да се счита за търговска сделка между кооперацията и фермера.
• Улесняване процедурите по сертификация чрез посредничество и делегиране на функции на Браншовите организации в сектора.
• Мерки за предотвратяване на нелоялните търговски практики. Осигуряване на достъп на български продукти в големите търговски вериги. Понятието „Български продукт“ следва да се използва само за такива, произведени с местни суровини.
• Развитие на системата за производство на продукти по БДС;
• Преструктуриране на системата на контрол, като акцентът се постави върху производството на безопасна и качествена храна. - Горския сектор
• Провеждане на устойчива политика гарантираща екологична устойчивост.
• Баланс на дърводобива с екологията.
• Засилено залесяване и рекултивация и залесяване на унищожени земеделски и горски територии. - Рибарство и аква – пазар
• Поддържане на екологичен баланс при човешката дейност при черно море и река Дунав.
• Развиване на иновационни технологии за възстановяване и поддържане на видовете риби и аквакултура в черно море и р. Дунав.
• Подпомагане и финансова подкрепа за разнообразяване на дейността на малките рибари по Черно море и р. Дунав.
• Пълноценно развитие на рибовъдство и производството на аквакултури във вътрешните сладководни водоеми.
• Развитие на пазара и проследимостта на продуктите.
• Развитие на пазара и преработката на рибни продукти в България.
• Запазване и подобряване на екологичните стойности на Водните басейни.
Явор Гечев – socialisti.bg / Идеите Имат Значение